Cengiz Doğan

Maltepe Ekspres'ten

Cengiz Doğan

cengiz.dogan@maltepeekspres.com


11 Temmuz 2017
font boyutu küçülsün büyüsün

YÜZAKIYLA ÇIKMAK


Maltepe CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu tarafından gerçekleştirilen mitinge ev sahipliği yaptı.  Ankara Güvenpark’tan başlayan yürüyüşün bitiş noktası Maltepe Sahildeki miting alanıydı. Sadece İstanbul’dan değil Türkiye’nin her yerinden binlerce insan geldi. Sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan hareketlilik mitingin yapılmasının ardından dağılımın tamamlanmasına kadar devam etti. 
Gerek miting öncesi  alana gidenler, gerek yürüyüş sırasında ve gerekse mitingin yapılması sırasında hatta hatta dağılımda en küçük bir olumsuzluk yaşanmadı. Rakamlar farklı olarak açıklansa da yaklaşık 2 milyon kişiden bahsedildi mitinge katılım için. Basit bir hesapla Maltepe o gün kendi nüfusunun yaklaşık dört katını ağırladı.
Maltepe bu büyük sınavı ev sahipliğindeki mükemmel organizasyon sayesinde yüz akıyla atlattı.  Kolay değil yaklaşık 2 milyon kişinin başta su olmak üzere gıda ve tuvalet ihtiyacının karşılanması, ilçeye araçlarla gelişi, araçların koordinesi miting alanı güzergahının sorunsuz ve en kısa şekilde hazırlanması ve elbette güvenliğin tam manasıyla sağlanmış olması.
Mitinge destek verirsiniz vermezsiniz o başka bir konu. Mitingin içeriğinde yer  alan ve Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan manifestoyu kabul edip etmemek de her bireyin siyasi düşüncesiyle ilgili. Bunun tartışması ya da polemiğini yapmak doğru değil. Bu düşüncede olanlar en azından gelebilenler zaten miting alanındaydı. Aynı düşünceyi paylaşmayanlarsa o saatte mitinge gelme ya da izleme yerine farklı etkinlikler planladılar.
Ancak burada bir plan daha vardı ve teşekkürü hak eden bir plandı bana göre.
Maltepe’de miting alanı için Kemal Kılıçdaroğlu daha Kocaeli’ndeyken hazırlıklar başladı. Organizasyonun sorumluluğunu üstlenen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç oluşturulan ekiple birlikte gece gündüz çalıştı. Bu miting aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından gelecek olan insanlara da ev sahipliği yapacaktı. Maltepe imajı bu yönüyle de çok önemliydi. İnsanlar geri döndüklerinde Maltepe’yi ve orada karşılaştıkları manzaraları doğal olarak yakınlarına anlatacaktı. Sadece alana gelecek olanlar için değil ekranları başında mitingi izleyecek olanların da gözü Maltepe’deydi. Bu nedenle organizasyonun her yönüyle düşünülmesi önemliydi. Belediye Başkanı Ali Kılıç, hazırlıkların her aşamasını hem alanda hem de bilgisayar başında üç boyutlu olarak takip etti. E5’ten gelecek olan insanların alana ulaşımının sağlanması, sahil yolundan gelecek olanların alana girişi, deniz yoluyla gelenlerin koordinesi başta olmak üzere hemen her türlü çalışma büyük bir titizlikle yürütüldü. Başta Beşçeşmeler olmak üzere özellikle gıda satışı yapan esnaftan da artan talebe karşı hazırlıklı olması istendi.
Tüm bu çalışmalar elbette başta emniyet olmak üzere devletin diğer kurumlarıyla da koordineli yürütüldü. Başta Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli olmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından miting alanında alınan güvenlik tedbirleri de bu organizasyonun kusursuz olmasını sağlayan bir başka etkendi. Yine Halk Sağlığı müdürlüğü tarafından alanda hazır bekletilen 112 ekiplerinin de hakkını vermek gerekir. Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında  sıcaktan fenalaşan bazı kişilere anında müdahale yaparak onlar da görevini en iyi şekilde yaptı.
Sonuç olarak bakıldığında yaklaşık 2 milyon insanın katıldığı mitingde en küçük bir olay, bir kavga ya da olumsuz bir durum yaşanmadı. Maltepe Belediyesi başta olmak üzere bu mitingden ilçemizin yüzakıyla çıkmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.


Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları