TİM, ihracat verilerini açıkladı

TİM, ihracat verilerini açıkladı

Türkiye’nin Nisan ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 11 milyar 866 milyon dolar oldu


2 Mayıs 2017 22:25
font boyutu küçülsün büyüsün


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Nisan 2017 ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre nisan ayı ihracatı 11 milyar 866 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 4’lük bir artış sağladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Türkiye referandum gündemine yoğunlaşmasına rağmen, Nisan ayında da ihracatını artırmayı başardı” dedi. Artık ekonomiye yoğunlaşacaklarını belirten Büyükekşi “Belirsizliğin ortadan kalkmasıyla, ertelenen yatırım ve tüketim kararlarının da devreye girmesiyle ekonomimizde önemli ölçüde canlanma bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde ihracatın çok daha güçlü bir artış yakalayacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

ÇELİKTE BÜYÜK ARTIŞ

Nisan ayında ihracat artışına en güçlü desteği çelik, otomotiv, madencilik ve mücevher sektörleri verdi. Çelik sektörü 326 milyon dolar artışla sanayi sektörleri arasındaki oransal bazda en güçlü artışı kaydederken, otomotiv ihracatı 253 milyon dolar, madencilik sektörü ihracatı 112 milyon dolar ve mücevher sektörü de 100 milyon dolar artış kaydetti.

İHRACATTA AB BAŞI ÇEKTİ

Nisan ayında en önemli ticaret partneri AB’ye ihracat yüzde 3,2 artarken, yılbaşından bu yana AB’ye ihracat 2,1 milyar dolar artış gösterdi. AB’den sonra ihracata en büyük katkıyı sunan Kuzey Amerika’ya artış yüzde 30 gibi çok güçlü bir oranda gerçekleşti. Ülke bazında ise en dikkat çekici artışlar Malta, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kanada’ya oldu.

 

 

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış