Göçmen Bakanlığı kurulsun

Göçmen Bakanlığı kurulsun

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: “Mülteci sorununu, çok net bir şekilde Göçmenler Bakanlığı'nın kurulmasıyla çözmemiz gerekiyor”


25 Mayıs 2017 21:41
font boyutu küçülsün büyüsün


Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Ankara’da yapılan “Mülteci Dostu Belediyeler” konferansına katıldı. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın açılışını yaptığı konferansa çok sayıda belediye başkanı katıldı.  AB temsilcilerinin de katıldığı konferansta Kılıç, “Almanya’da 30 yıl yaşamış bir göçmen olarak ve şu anda da yurdumda göçmenlerin sorununa çözüm üreten bir belediye başkanı olarak, her iki masada da oturan biriyim. Soruna artık gerçekçi yaklaşıp; sadece misafir ettiğimiz göçmenler için değil, ayrıca farklı ülkelere de ülkemizden göçen göçmenlerimizin de entegrasyonunu sağlayacak ve sorunlarını çözecek kalıcı politikalar üretmeliyiz” diye konuştu. 

AMERİKAYI YENİDEN KEŞFETMEYE GEREK YOK

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin göçmen nüfus olduğunun altını çizen Başkan Kılıç, göçmen bakanlığının kurulmasının kalıcı çözümler arasında yer aldığını belirterek, şunları söyledi: “Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın birçok bölgesinde yabancılar meclisi kurulur ve onların sorunları ciddi biçimde tartışılır. Bu Meclis'te Amerika'dan, Balkanlar'dan, Orta Afrika'dan gelenler vardır. Ayrıca belediyelerin göçmenlerle ilgili politikaları vardır. Ona rağmen zaman zaman tökezleyebiliyor. Hala Almanya'da alt kültür-üst kültür tartışması yaşanıyor. Eğer Türkiye'de biz bu soruna kalıcı çözümler üretemezsek, modern dünyada yerimizi alamayız. Sadece Suriyeli göçmenlerle ilgili konuşmuyorum, şu an 5-6 milyon insanımız yurt dışında yaşıyor, çifte vatandaşlıktan kaynaklı sorunları olduğu aşikar. İnançsal anlamda da belediye olarak diğer mültecilerle daha iyi anlaşıyor olabilmemiz de gönül kapılarını insanlarımıza açmamızdan kaynaklı olabilir. Ama uzun vadede hükümetler önlem almazsa belediyeler ile sadece bu sorun çözülmez. Bu sorunu, çok net bir şekilde Göçmenler Bakanlığı'nın kurulması ve toplantılar düzenlenmesiyle çözmemiz gerekiyor."

  

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış