Çarşı yeni yüzüyle Maltepelilerin hizmetinde olacak

Çarşı yeni yüzüyle Maltepelilerin hizmetinde olacak

Maltepe meydanda bulunan Anadolu Çarşı Pazar yenileniyor. Bodrum ve giriş katı illerin yöresel lezzet ve kültürlerini tanıtacak şekilde düzenlenen Çarşı’da sınırlı sayıdaki dükkan için sivil toplum kuruluşları büyük ilgi gösterdi


26 Mayıs 2017 18:04
font boyutu küçülsün büyüsün


Maltepe’nin 70’li yıllarda ilk sineması Çeliktaş’ın olduğu bina daha sonra yıkılarak yerine bugünkü bina yapıldı. Grand House olarak açılan bina son olarak AVM’ye çevrildi. AVM yakın zamanda yepyeni görünüme kavuşacak. Maltepe’nin merkezinde bulunan Anadolu Çarşı Pazar artık 81’ilin İstanbul’da kalbinin attığı yer olacak. Çarşının giriş ve bodrum katı proje kapsamında yeniden düzenlenerek bağımsız dükkanlar oluşturulacak. Sınırlı sayıdaki bu dükkanlarda illerimizin yöresel lezzetleri ve kültürleri tanıtılacak. Proje başta Maltepe’deki STK’lar olmak üzere birçok yöresel derneklerin ilgi odağı oldu. Çarşı içerisindeki sınırlı sayıdaki dükkanları kiralamak isteyen yöresel dernekler çarşı yönetimine başvurdu. İllerin tanıtımının yapılacağı ve lezzetlerin vatandaşa sunulacağı söz konusu alandaki dükkanlar için sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra bu illerin lezzetlerini satmak isteyen girişimcilerin de projeye büyük ilgi göstermesine neden oldu.

YETİŞEN ALACAK

Dükkanların sınırlı olması nedeniyle ilgi de fazla. Özellikle yöresel lezzetler sunan işletmeler ve yörelerinin kültürünü tanıtmak isteyen STK’lar söz konusu çarşıdan yer almak için adeta birbiriyle yarıştı.

BİR AY DEĞİL 365 GÜN

Yöresel lezzetlerin ve yöre kültürlerinin tanıtımını birçok ilçe sadece yılda bir kez bir ay süreyle oluşturdukları çadırlarda ilçe halkına sunarken Maltepe Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Kentin ana merkezinde yer alan bu dükkanlarla yörezel lezzetler artıkyılın belirli bir döneminde değil 365 gün bu lezzetleri sevenlerle buluşacak. Çarşı bu yönüyle de birçok ilçeye örnek olacak.

 

 

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış