Şehri ikiye bölmeyin

Şehri ikiye bölmeyin

Marmaray kapsamında yenilenme çalışmaları için 2013’te seferlerin sonlandırıldığı Gebze Harem Banliyö hattı hala tamamlanmadı. Çalışmalar çerçevesinde güzergah üzerinde bulunan köprülerin yıkılması ve yenilerinin yapılmaması nedeniyle hat üzerindeki ilçel


26 Mayıs 2017 18:05
font boyutu küçülsün büyüsün


Gebze-Harem arasında 2011 yılında yenilenme çalışmalarına başlanan ve 24 ay içerisinde tamamlanması öngörülen banliyö hattı hala tamamlanamadı. İlk ihaleyi AMD Konsorsiyumunun aldığı hat yenileme çalışmaları bu firmanın işi bırakması nedeniyle durduruldu. İkinci ihaleyi İspanyol firma kazandı ancak 2014’te ek bütçe isteği kabul edilmeyince çalışmalar bir kez daha durduruldu.

Çalışmaların tamamlanmaması başta Maltepe olmak üzere Anadolu yakasında sahilde yer alan tüm ilçeleri olumsuz etkiledi. Çalışmalar çerçevesinde güzergah üzerinde bulunan ve bu ilçeleri hem sahile hem de sahil yoluna bağlayan köprüler yıkıldı. Köprülerin yerine yenilerinin yapılması proje içine dahil edilmişti. Ancak aradan geçen zamana karşın köprü çalışmaları da tıpkı banliyö hattının yenilenme çalışmaları gibi yarım kaldı.

İLÇELERİ İKİYE BÖLDÜ

Ağır aksak ilerleyen ve tamamlanamayan köprüler yüzünden Maltepe, Kartal, Pendik gibi ilçelerde oturanlar trafik işkencesi yaşamaya başladı. Bu ilçelerde var olan trafik sıkışıklığına köprülerin yıkılmasının olumsuzluğu da eklenince sürücüler için durum tam bir işkenceye döndü. Yaşanılan olumsuzluklar sadece trafik işkencesiyle de sınırlı kalmadı. Hattın bu ilçelerin sahil kısmına yakın geçmesi ve adeta coğrafi olarak ilçeleri ikiye bölmesi nedeniyle hattın güneyi ve kuzeyi arasında da geçiş sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Hattın D100 karayolu bölümünde oturanların sahile ulaşması, deniz kenarında oturanların ise D100 karayoluna ulaşması çileyi beraberinde getirdi.

BANLİYÖ DEĞİL METRO YAPILSIN

Vatandaşlar, ilçeyi ikiye bölen banliyö hattının yenilenme çalışmaları durmuşken bakanlığın da yeni bir proje üretmesi gerektiğine vurgu yaptı. Günümüzde modern şehirlerde toplu taşımanın yerin altına çekildiğini hatırlatan Maltepeliler, Marmaray bunun en güzel örneği, denizin altından gidilebiliyorsa toprağın altından neden gidilmesin. İstanbul’un Avrupa yakasında birçok örneği var bu banliyö hattı da yerin altına alınsın ve böylece ilçeler ikiye bölünmesin” dedi. Metro yapılması durumunda söz konusu rayların bulunduğu alanın otopark, yeşil alan, bisiklet yolu, çocuk oyun alanları olarak düzenlenebileceğini ve her yönüyle ilçeye bambaşka bir görünüm kazandıracağını kaydeden vatandaşlar, “Bu kadar yıl beklenildi biraz daha beklenilebilir artık günü birlik çözümler değil 50-100 yıllık çözümler üretilmeli. Bu çözüm de banliyö hattının yerin altına alınması ve ilçelerin bölünmemesi” diye konuştu.

 

 

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış