Oğlu yazar Rıfat Ilgaz'ı anlattı

Oğlu yazar Rıfat Ilgaz'ı anlattı

Türk edebiyatına kazandırdığı eserlerle unutulmaz yazarlar arasında yer alan Rıfat Ilgaz’ın 106. Doğum yıldönümü Maltepe’de kutlandı


29 Mayıs 2017 18:11
font boyutu küçülsün büyüsün


TSKM’de gerçekleştirilen doğum günü kutlaması ve anma etkinliğinde Rıfat Ilgaz’ın hayatı ve eserleri sinevizyon gösterisiyle anlatıldı. Yeşilçam’ın unutulmaz klasikleri arasına giren Hababam Sınıfı eseriyle ilgili vatandaşlarla yapılan röportajlarında yer aldığı sunum sonrası Rıfat Ilgaz’ın oğlu Aydın Ilgaz babasını anlattı. Edebiyatın birçok türünde yapıtı bulunan babasının eğitimci kimliğine dikkat çeken Aydın Ilgaz, "Babam yazdığı bir şiirinde, ‘Hayatta iki işi yaptım. Çocukları okutmak ve yazdığımı çocuklara okutmak’ demişti. ‘Kötü öğretmen, öğrenci, veli yoktur, kötü eğitim sistemi vardır’ derdi. Hababam Sınıfı’ndaki gibi gördüğümüz her şey neşeli, mutlu değildi" şeklinde konuştu.

Rıfat Ilgaz’a, Karagümrük Ortaokulunda öğretmenlik yaparken 1944 yılında yazdığı, maddi olanaksızlıklar nedeniyle okuluna gidemeyen öğrencilerinin öykülerine yer verdiği 'Sınıf' isimli şiir kitabı nedeniyle altı ay hapis cezası verildiğini hatırlatan Aydın Ilgaz, şunları söyledi: "Babamın 25 gün sonra yayınlanan bu kitabı yasaklandı. Bir öğretmenin okulundaki öğrencilerinden söz ederek yola çıktığı kitabında, 19 şiirinden 11 şiiri öğrencileriyle ilgili olmasına karşılık babam maalesef altı ay hapishaneye konuldu. Hapishane diyemeyeceğim, hapisten de öte dik duran bir tabut içine konularak, 18 gün orada tutuldu. Düşmesin diye de belinden duvara kelepçelediler. Yaptığı tek şey sınıftaki çocuklarından söz etmesiydi." Etkinliğin sonunda  yazarın kitapları katılımcılara hediye edildi.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış