Daha çok kadınlar ve beyaz ırkta görülüyor

Daha çok kadınlar ve beyaz ırkta görülüyor

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Multipl Skleroz Hastalarını Bilgilendirme Eğitimi gerçekleştirildi


5 Haziran 2017 18:37
font boyutu küçülsün büyüsün


İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi MS Ekibinde yer alan  Prof. Dr. Dilek Günal, Prof. Dr. Kadriye Ağan, Dr. Gülin Sunter, Dyt. Doç. Dr. Esra Güneş, Yoga Eğitmeni Pelin Yıldırım tarafından MS Hastalarını Bilgilendirme amaçlı gerçekleştirilen eğitim seminerine katıldı. Seminerde önce MS hastalığının tanımı ve belirtileri için şu ifadelere yer verildi: Multipl  skleroz (MS) beyin ve omurilikteki myelin-kılıf hücrelerini öncelikle etkileyen bir hastalıktır. Hastaların şikâyetleri belli dönemlerde belirginleşir ve buna MS atakları denir. Geri kalan dönemlerde hasta tamamen normaldir. Ancak hastalık süresi arttıkça, eğer tedavi başlanmamışsa, ataklar sıklaşır ve hasta her ataktan sonra tam düzelme göstermez. Daha çok kadınlarda ve beyaz ırkta görülür. Ülkemiz de MS’in sık görüldüğü ülkelerdendir.

Multipl skleroz belli mevsimlerde daha çok atak yapar. Bunlar bahar aylarıdır. Buna neden olarak o dönemde ortaya çıkan virüsler belirtilmektedir. Ancak her şeyden önemlisi MS ve D vitamini arasındaki ilişkidir. D vitamini güneşten ve balıktan aldığımız bir vitamindir ve kemik sağlığı, vücudumuzun hastalıklara karşı savunma mekanizması gibi sistemlerde hayati rolü vardır. Multipl skleroz hastalarında bu vitamin düşüktür. Tüm Multipl skleroz hastalarının 6 ay arayla D vitamini değerlerine kan testiyle baktırmaları gerekir. Yine Multipl skleroz hastalığının ortaya çıkmasında da D vitamin eksikliğinin etkinliği olduğunu savunan çalışmalar vardır. Seminerde MS hastalığı için de şu bilgiler aktarıldı:

-MS hastalığı için erken tedavi önemlidir. Ara dönemlerde iyilik durumunuza güvenip ilaçlarınız aksatmayınız. İlaçlar hastalığı yavaşlatır ve sonraki yıllarda geliştirilecek yeni tedavi yöntemleri olacağını unutmayınız.

-MS hastalığında moral ve motivasyon ilaçlara yanıtı olumlu yönde etkiler ve hayat kalitenizi arttırır. Stres MS ataklarını ortaya çıkarır. Bu nedenle düzenli egzersiz sizi her açıdan rahatlatır.

-D vitaminizi kontrol ettirin ve eksikse doktor önerisi ile tamamlayın. Yaz aylarında gerekli D vitaminini 15 dakika kol ve yüzünüz açıkta kalacak şekilde güneş ışığını alarak tamamlayabilirsiniz.

 -Düzenli beslenin, katı yağlardan kaçının, balık bir numaralı yiyeceğiniz olsun.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış