EĞİTİM BİR SEN SORDU: ÖĞRETMENİN İTİBARI İADE EDİLİR Mİ?

EĞİTİM BİR SEN SORDU: ÖĞRETMENİN İTİBARI İADE EDİLİR Mİ?

Eğitim Bir Sen 4 Nolu Şube Başkanı Talat yavuz, FETÖ operasyonuyla adeta günah keçisi ilan edilen öğretmenin itibarının iade edilmesini istedi


9 Haziran 2017 22:08
font boyutu küçülsün büyüsün


Öğretmenlik mesleğinin itibarının giderek kaybolduğunu belirten Eğitim Bir Sen 4 Nolu Şube Başkanı Talat Yavuz eğitim yılının sona ermesi nedeniyle yaptığı açıklamada bu konuya değindi. Ülkemizin içinden geçtiği süreçten en çok zarar gören meslek gruplarının başında yer aldığını kaydeden Yavuz, “Sayıca en büyük çalışan grubu olduğuna bakılmaksızın, kamudan en çok öğretmen ihraç edildiği söylendi. Bütün FETÖ organizasyonlarının başında öğretmen var denildi. Teröristle öğretmen kavramı, ilk defa bir öğretim yılı boyunca bu kadar çok beraber kullanıldı” dedi.

Öğretmenler günü dışında, öğretmenlerle ilgili olumlu hiçbir haber yapılmadığına dikkat çeken Şube Başkanı Yavuz şunları söyledi: “Devlet büyüklerimize göre, kendi bakanlığını yönetmeye uygun görülmeyen meslek grubudur öğretmenlik. Hep başka meslek gruplarından birileri öğretmenler hakkında karar verir. Onlara göre de öğretmenler; az çalışır, çok tatil yapar, kendini geliştirmez, kitap okumaz, bulduğu ilk fırsatta işten kaçar, verimsiz ve başarısızdır. Eğitimdeki başarı, başkalarına; başarısızlıksa sadece öğretmenlere aittir. Toplumumuz, öğretmenle geçmişin hesabını görür gibi. Veliler, öğretmenlerin meslek bilgisini, televizyon programlarından edindiği küçücük bilgi kırıntılarıyla sorgulayabiliyor. Yeri geldiğinde bu sorgu, ceza kesmeye kadar gidiyor. Doktor şiddete uğradığında hasta yakını hedef alınır, öğretmen şiddete uğradığında, öğretmene iletişimini güçlendirmesi nasihati verilir. Sağlık bakanları, olay yerine gider açıklama yapar, öğretmene bazen müfettiş gider. Bu karayazı hiç değişmez.

Eğitimde başarı arıyoruz. “Dünyanın hiçbir yerinde eğitim sisteminin kalitesi, öğretmenlerin kalitesini geçmiyor.” Diyen eğitimci, sanki bu sözü özellikle ülkemiz için söylemiş. Eğitime ne kadar kaynak aktardığınız değil o kaynağı nereye harcadığınız önemlidir. Eğitimde başarıyı yakalayan ülkeler, öğretmene yatırım yapan ülkelerdir. Biz; ders kitaplarına, tabletlere, akıllı tahtalara yaptığımız yatırımı öğretmene yapsaydık, o öğretmenler o sınıfları daha verimli kullanacağı ders araç gereçleriyle donatır ve eğitimimize çağ atlatırdı.

Geldiğimiz aşamada ülkemizin problemi öğretmene az maaş vermesi değil bir zihniyet meselesidir. Toplumun, öğretmen algısı bu şekilde olduğu müddetçe, öğretmen maaşlarının üç katına çıkması da bir anlam ifade etmeyecektir. Öğretmenler, eskiden sahip olduğu değer ve itibara sahip oluncaya kadar, eğitimde başarı hayaldir.”

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış