Yavuz, MEB, strateji belgesini eleştirdi

Yavuz, MEB, strateji belgesini eleştirdi

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz, MEB strateji belgesinin içerik olarak iyi olduğunu ancak MEB’in kendi hedefleriyle çeliştiğini söyledi


12 Haziran 2017 20:24
font boyutu küçülsün büyüsün


MEB tarafından yayınlanan strateji belgesiyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen 4 Nolu Şube Başkanı Talat Yavuz,  “Tespitler ve gerekçeler ne kadar yerinde olsa da önemli olan bundan sonra ayrıntıların nasıl planlanacağıdır” dedi. MEB’in strateji belgesini eleştiren Yavuz açıklamasında şöyle dedi: “Bu strateji belgesine göre; çok iyi yetiştirdiğiniz bir öğretmen adayını, önce sınava sokacaksınız, taban puanı geçerse mülakata alacaksınız, işe sözleşmeli olarak başlatacaksınız, bir sürü ritüelden oluşan adaylık dönemi olacak, dört yıl sonra kadro verip iki yıl daha aynı yerde çalıştıracaksınız. Sekiz yılda bir rotasyona uğrayacak, dört yılda bir sınava girecek, öğrencisi ve velisi ona puan verecek, daha okul ve öğrenci yüzü görmemiş akademisyenlerin belirleyeceği bir sürü ilmekten geçince bütçe imkânları ölçüsünde, belirlenen “süreli unvanı” yeniden kazanmış olacak. Yetersiz görülürse, geri beslemeye alınacak. Bütün bunlar yaşanacaksa, bu belgeyi hazırlamak için o saydığınız kişi ve kurumları neden yordunuz ki?” MEB’in yayınladığı strateji belgesine kendi  yazdığı strateji belgesiyle cevap veren Şube Başkanı Yavuz şöyle devam etti:  “Benim belgemde de öğretmen iyi yetiştirilir. Sadece sınavla atanır. Aralarına hainler karışırsa, daha başvuru aşamasında güvenlik soruşturmasıyla elenir. Bir yıl adaylık süresinde de titiz bir ayıklama ve yetiştirme süreci yaşar ve kadrolu atanır. Daha mesleğinin başında, kendisine sunulan teşviklerle, gerekirse yasal düzenlemelere uyarak, ülkesinin dezavantajlı bölgelerinde fedakârca çalışır. Önündeki kariyer basamaklarında, geri düşme korkusu yaşamadan yükselir. Göreve başladığı gün, meslek hayatında hangi bölgede hangi sırayla ne kadar süreyle çalışacağını planlayabilir, rotasyona gerek kalmadan yer değiştirir. Öğrencisine puan verir, velisine eğitim verir, öğretmenlik vakarını yüceltir. Bilir ki önemli bir çalışma yaptığında ödüllendirilir, bir ders materyali geliştirdiğinde, bir projede görev aldığında, bir seminere, bir yurt dışı eğitime katıldığında, yüksek lisans veya doktora yaptığında bir karşılığı vardır.  Benim strateji belgemde öğretmenin çalışamaması ve verimsiz olması imkânsızdır. Çünkü benim belgem, insan ve özellikle öğretmen psikolojisine uygun olarak, yaptırım değil teşvik üzerine bina edilmiştir.

Hiçbir öğretmen, performansım ölçülmesin, hep aynı okulda çalışayım, dünya değişirken ben hiç kendimi yetiştirmeyeyim demez. Yeter ki süreçler doğru planlansın, doğru uygulansın, güzelce anlatılsın, sahip çıkılsın, paydaşlar muhatap alınsın. MEB’in bu öğretmen stratejisi, öğretmenin toplumdaki saygınlığını daha da olumsuz etkiler. Öğrencinin öğretmene not verdiği strateji, mülakatı devam ettiren strateji, kariyer basamaklarını dil ucuyla ifade eden strateji, dört yılda bir sınav öngören strateji gözden geçirilmelidir.”

 

 

 

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış