Valiliğe dilekçe yazdı

Valiliğe dilekçe yazdı

SASAV Başkanı Ahmet Başkan, Ramazanda sahur için davul çalınmasıyla ilgili düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Başkan, LYS sınavının ikinci bölümüne girecek çocuklarımız için hiç olmazsa sınav günleri davul çalınması yasaklansın” dedi


15 Haziran 2017 19:19
font boyutu küçülsün büyüsün


“Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve çalar saat olmayan evin kalmaması, Ramazan davulcusunun gerekliliğini ortadan kaldırdıysa da, özellikle Ramazan ayında geleneklerin devam ettirildiği yanılgısı beraberinde bazı problemleri ve buna bağlı şikâyetlerin de ortaya çıkmasını doğuruyor” diyen SASAV Başkanı Ahmet Baykan, çocukların bir yıl boyunca verdikleri emeklerin heba edilmemesini istedi.  Baykan, “Her türlü şikâyetin üstünde, çocuklarımızın yıllarca, gece- gündüz nefes almadan, müthiş bir emek vererek, çalışarak hazırlandıkları, adeta kader sınavı olarak bekledikleri LYS Sınavlarının Ramazan ayına denk gelmesi dikkate alınarak, en azından sınav arifesi ve sınav günü sahurda davul çalınmaması planlanabilirdi” şeklinde konuştu. Bu durumda çocukların yaşadığı sıkıntıyı anlatan Baykan, anne babaların da bir yıl boyunca emek sınava hazırlanan çocuklarının emeklerinin  gürültüye heba edilmesine tepki gösterdiğini söyledi. Baykan valiliğe yazdığı dilekçesinde şöyle dedi: “Her yıl ilçe kaymakamlıkları tarafından davulculara verilen izin, bu yıl belediyeler ile kaymakamlıklar arasında yetki karmaşasına yol açtı. Kimi belediyeler davulcuların seçimini kendisi yapıp yetki verirken, bazı ilçe belediyeleri ise bu konunun kaymakamlık yetkisinde olduğunu belirterek, karışmadıklarını dile getirdi.

ŞİKAYETE RAĞMEN ÖNLEM ALINMADI

Hadi gözden kaçtı diyelim bu konuda belediye ve kaymakamlıklara gelen şikâyetlerin önemle dikkate alınması ve gereken müdahalelerin anında yapılması gerekmekteydi. Ancak belli ki ne belediyelerin, ne kaymakamlıkların ne de muhtarlıkların bölgelerinde izin verdikleri davulcularla irtibatları yok. Ya da yaptıkları düzenlemeler gelişi güzel. Çünkü belediyelere ve kaymakamlıklara sınav öncesi  yapılan şikâyetlerin hiç biri sonuç vermediği gibi iki gün üst üste yapılan sınavlarda, birinci günün travması yaşanmış, ikinci güne dair yapılan bir yığın şikâyet ve talebe rağmen hiçbir şey yapılmadı. Üstelik vatandaşların davulculara yaptıkları kişisel rica ve uyarılar önemsenmemiş, davulcularının ekâbir ve saygısız tavırlarına maruz kalmışlardır.

ÇOCUKLARIN İSTİKBALİYLE OYNANIYOR

Bir vatandaşımız sınav gecesi yaşadığı kâbusu valiliğe gönderdiği e-postada şöyle dile getirmiş: ‘’Çok üzgün ve tarifsiz kırgınım. Ne kadar haklı ve meşru bir talebi yetkili ve sorumlu mercilere sınavlardan epey evvel bilhassa ilettim. Yetmedi son gün yeniden bildirimde bulundum. Heyhat bir davulcuya güç yetmemiş. Yazık ki ne yazık. Şu an yine ben de evladım da davulun suikast sesleriyle fırladık ve öfke doluyuz. Oğlumla beraber nice gencin istikbali söz konusu ve onca uyarı maalesef yerini bulmamış. Hata etmişim, kendi işimizi kendimiz görmeli imişiz. Ve oğlum ayakta, uyumak için belki faydası olur diye yoğurt istiyor. Haftaya tedbirimi ben almalıyım belli ki.

ÇOCUKLAR SINAVA UYKUSUZ GİRİYOR

Davulcuların LYS sınavları öncesi susturularak gençlerin telafisi mümkün olmayan zararlardan korunması için konunun muhatapları elbette belediye ve kaymakamlık. Fakat her iki kurum da bu duruma adeta çanak tutuyor. Saat 01.40'da tıpkı her gece olduğu gibi susturulmayan davulcunun suikastı ile  sabah sınava girecek çocuğum uykusuz kaldı ve sınava bu şekilde girmek zorunda kaldı. Hayal kırıklığı yaşadığımı itiraf etmeliyim. Bu şartlarda girilen sınavlardan başarılı olabilmek ve telafi etmek mümkün mü ki?  Çok üzgünüm, kızgınım ve de kırgınım!17 ve 18 Haziran öncesi valilik olarak duyarsız emniyete, duyarsız ilçe milli eğitim müdürlerine, duyarsız belediyelere, duyarsız kaymakamlıklara, hatta müftülüklere yazılı bir emir vermeniz. Bu mağduriyetlerin telafisi yok."

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış