Saadet Partisi 15 Haziran'ı kutladı

Saadet Partisi 15 Haziran'ı kutladı

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın girişimiyle kurulan ve yeni dünyanın ilk adımı olarak adlandırılan D-8'in 20. Yılı kutlandı


15 Haziran 2017 19:20
font boyutu küçülsün büyüsün


Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından 1997 yılında 8 Müslüman ülke devlet başkanının katılımıyla Çırağan Sarayı'nda imzaları atılarak kurulan D-8’in 20. Yılı kutlandı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8 ülkeden gelen temsilciler ve Maltepe ilçe başkanı İrfan Durgut’un da katıldığı etkinlik katılımcıların birlikte yaptığı iftar sonrası başladı. SP Başkanı yaptığı konuşmada “Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından 1997 yılında ümmetin birlik ve beraberliğinin sağlanmasının temeli olarak kurulan D-8’in kuruluşunun üzerinden 20 yıl geçti. Her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulan bu birliktelik ve kardeşlik, yerine son yıllarda ümmet coğrafyasında kan ve gözyaşına bıraktı. Adeta kanayan bir yara haline gelen coğrafyanın içler açısı durumuna her geçen yıl bir yeni ülke daha ekleniyor” dedi.

 MİLYONLARCA MÜSLÜMAN KATLEDİLDİ

Katar krizi başta olmak üzere Ortadoğu’da yaşananların yanı sıra Afrika ve Güney Asya’da Müslümanlara yönelik emperyalist kuşatma ve saldırılarda milyonlarca insanın katledildiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Sadece Ortadoğu’da son 15 yıldır Irak’ta bir milyon insan katledilirken, ülke tamamen harap oldu. Sonraki süreçte Arap Baharı ile başlayarak bölge ülkelerinin tanzim edilmesine yönelik emperyalist operasyonlar ile Mısır’da katliamlar yapıldı, Libya’da ise ülke bölündü. Son olarak Suriye’de de beş yıldır iç karışıklık ile bölgesel planlar devam ederken, ülkenin üçte birini oluşturan 5 milyon insan ülkeyi terk ederken, beş yüz binin üzerinde Müslüman ise katledildi” diye konuştu. SP Genel Başkanı D-8’in kuruluş ilkelerini de şöyle hatırlattı: “Savaş değil barış,  Çatışma değil diyalog, Çifte standart değil adalet, Sömürü değil samimi işbirliği, Üstün görme değil eşitlik, Baskı ve tahakküm değil insan hakları ve demokrasi.”

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış