Kılıç: Birlikte yaşamayı mümkün kılalım

Kılıç: Birlikte yaşamayı mümkün kılalım

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’tan Kadir Gecesi mesajı: Kılıç birlikte yaşamı mümkün kılabilen bir ülke için dua ediyorum


22 Haziran 2017 17:51
font boyutu küçülsün büyüsün


Maltepe Kadir gecesini böyle kutladı. Belediye tarafından geceye özel gerçekleştirilen etkinlik Organik Halk Pazarında yapıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şehit ve gazi aileleri, Maltepe İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, İstanbul Protestan Vakfı (İPKV) Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal ve Gülsuyu Cemevi Dedesi Cemal Yıldız, Maltepe’deki siyasi partilerin ilçe başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların katıldığı etkinlikte barış ve kardeşliğe vurgu yapıldı. Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Silahların sustuğu, kanın akmadığı, savaşların durduğu, barışın, kardeşliğin ve sevginin güçlü geldiği, insana insanca değer verildiği, herkesin kendi kimliği ve kişiliğiyle yaşam bulduğu, özetle birlikte yaşamı mümkün kılabilen bir ülke için dua ediyorum” diyerek konuşmasına başladı. Kılıç konuşmasına şöyle devam etti: “Yaklaşık 3 yıldan bu yana her Ramazan ayında canlarla bir araya geliyoruz. Zengin, fakir, kadın, erkek demeden hep bir arada burada ikram edilen çorbadan alıyoruz ve mümkün olabildiğince birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştirmek için bir arada oluyoruz. 11 ayın sultanı Ramazan diyoruz ama bu ayın içinde öyle bir gün var ki, o, bin aya bedel derler. Bugün insanın kendisini arındırdığı, özünü dara çektiği, kendisiyle hesaplaştığı ve geçmişinde yaptığı yanlışlara tövbe ettiği çok önemli bir gece.

BİRLİK VE BERABERLİK DUASI

Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Bu önemli ayda Rabbim'e yalvararak şunu söylüyorum. İnşallah, silahların sustuğu, kanın akmadığı, savaşların durduğu, barışın, kardeşliğin ve sevginin güçlü geldiği, perçinleştiği, insana, insanca değer verildiği, herkesin kendi kimliği ve kişiliğiyle yaşam bulduğu, özetle birlikte yaşamanın mümkün olduğu bir ülkede yaşarız. Cenabı Allah birliğimiz ve beraberliğimiz bozmasın diyorum, Anadolu toprakları üzerinde asırlardır perçinleşmiş olan bu kardeşlik duygusunun kimseler tarafından parçalanmasına, bölünmesine izin vermeyelim. Bu ülkenin birliği ve beraberliği için canını siper eden, o gencecik bedenlerini toprağa verdiğimiz bütün şehitlerimizin anısı önünde eğiliyor, gazilerimize saygılarımı sunuyorum.”

“KADİR GECESİ, AF GECESİDİR”

Kılıç daha sonra iftara katılan, Maltepe İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı (İPKV) Altıntepe Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal ve Gülsuyu Cemevi Dedesi Cemal Yıldız’ı sahneye davet ederek, kendilerine teşekkür etti. Maltepe İlçe Müftüsü Ahmet İnciler, “Kadir Gecesi, feyz bereket, rahmet, mağfiret, af gecesidir; aynı zamanda insanın denge bulduğu ve manevi merhametin ve rahmetin sonsuzluğa eriştiği mübarek gecelerden biridir. Hepinizin Kadir Gecesi mübarek ve hayırlı olsun” diye konuştu.

“HEPİMİZ KARDEŞİZ”

İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı (İPKV) Altıntepe Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal ise, “Sizlerle birlikte sevgi sofralarına oturabilmek ve kardeşliği paylaşabilmek Maltepe’de oturan bir Hristiyan olarak beni çok mutlu etti. Maltepeli olmanın da onurunu bizlere yaşatan belediyemize ve Başkan Kılıç’a teşekkür ediyorum. İnancınızın mübarek gününde bu ortamı paylaşmak, hepimizin tek Allah’ın çocukları olarak kardeş olduğumuzu gösteriyor. Farklılıklarımızla ama gönül birliğimizle bir arada olarak ve dünyaya bu şekilde birlikte yaşayabileceğimizi göstererek, aynı sofralara oturarak, sohbetlere katılarak Türkiye’den dünyaya güzel bir örnek vermek çok güzel bir duygu” dedi.

Son olarak söz alan Gülsuyu Cemevi Dedesi Cemal Yıldız da, kurulan sofraların kardeşlik, dostluk ve beraberliği sürdürüp devamlı kılacağını ve bu bakış açısıyla dil, din, ırk ve siyasi görüş gibi durumların hiç gözetilmeden, birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşatılacağını söyledi. Konuşmalar sonrası sahne alan “Minik Semazenler” grubu vatandaşları büyülerken, daha sonra Maltepe Musiki Vakfı Cemiyeti korosu, Hulusi Yücebıyık’ın şefliğinde unutulmaz bir konser verdi.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış