HAZİRAN İHRACATI 12.1 MİLYAR DOLAR

HAZİRAN İHRACATI 12.1 MİLYAR DOLAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Haziran 2017 ihracatı yüzde 1,8 artışla 12,1 milyar dolar oldu


2 Temmuz 2017 17:35
font boyutu küçülsün büyüsün


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran 2017 ihracat rakamlarını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla açıkladı. TİM verilerine göre Haziran 2017 ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 artışla 12 milyar 70 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın ilk 6 ayında ihracatın yüzde 8,2 artışla 76 milyar 383 milyon dolar ve son 12 aylık ihracatın yüzde 4,5 artışla 147 milyar 329 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. Büyükekşi “Şunu gururla söyleyebiliriz ki, Kasım ayından bu yana yani tam 8 aydır ihracatta artış açıklıyoruz. Atılım Yılı ilan ettiğimiz 2017’nin başından beri istikrarlı bir artış elde etmemiz bizler için büyük bir mutluluk kaynağı” şeklinde konuştu.

ATILIM YILI’NIN HAKKINI VERECEĞİZ

Büyükekşi konuşmasında, ihracatı ivmeli bir performansla artırma gayreti içinde olduklarını belirtti. 2017, İhracatta Atılım Yılında teşviklere her gün bir yenisi eklendiğine dikkat çeken Büyükekşi  “Bu yılın hakkını vereceğiz. Şu ana kadar 3 büyük rekor kırdık. Dünya ticaretinden aldığımız payı binde 8.9’dan binde 9’a çıkardık. İnşallah önümüzdeki dönemde rekorlarımıza yenilerini ekleyeceğiz” dedi.

2,5 MİLYAR DOLARLA OTOMOTİV ÖNDE

Büyükekşi, Haziran’da ihracatın liderinin yüzde 2,5 milyar dolarla otomotiv olduğunu,  ardından 1,4 milyar dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ile 1,3 miyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip ettiğini açıkladı. Sanayi ürünlerinde ise Haziran ayında en fazla ihracat artışını  yüzde 178 ile Gemi ve Yat sektörü, tarım ürünlerinde ise en fazla ihracat artışını yüzde 63 artış ile Zeytin ve Zeytinyağı sektörü yakaladığını anlattı.

İLK BEŞ SIRANIN BAŞINDA ALMANYA VAR

Büyükekşi konuşmasını “Rusya’ya ihracatımızdaki bu artışta bu ülkeye yaptığımız yaş meyve ve sebze ihracatının 5 katına çıkması etkili oldu. En fazla ihracat yaptığımız ilk 5 ülkeye bakacak olursak; Almanya’ya ihracatımız yüzde 4,4, İngiltere’ye ihracatımız yüzde 2,1, İtalya’ya ihracatımız yüzde 1,8, ABD’ye ihracatımız yüzde 14,1 ve Irak’a ihracatımız yüzde 4,4, ve artış gösterdi” şeklinde sürdürdü.

 

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış