Türk şirketleri markalaşmalı

Türk şirketleri markalaşmalı

Marka değerleme ve strateji danışmanlık şirketi Brand Finance, 2016 yılı Türk Markalarının toplam değerinin 29 milyar 293 milyon dolar olduğunu söyledi. Bu rakamın rakam Google firmasının değerinin dörtte biri olduğu açıklandı


5 Temmuz 2017 18:37
font boyutu küçülsün büyüsün


Marka değerleme ve strateji konusunda danışmanlık hizmeti veren ve dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan Brand Finance 500 dünya markasını belirledi. Türk firmalarının toplam marka değeri 29 milyar 293 milyon olarak açıklandı. Listenin ilk sırasında Google yer alırken Türk markalarının toplam değeri ise Google’nin dörtte  birine ulaşabildi. Türk mallarının tanıtımı ve kullanılmasını teşvik etmek amacıyla kurulan Türk Teşvik Derneği'nin Başkanı Harun Altunbaş, “Marka Değeri kavramının bir şirket disiplini haline getirilmesi ile Türk markalarının dünya markası olmaları sağlanacaktır" dedi.

İŞİN SIRRI HAYALPEREST OLMAK

"Hayallerimizin arkasından gitmeliyiz" diyen Türk Teşvik Derneği Başkanı Harun Altunbaş, dünyaca tanınan, güvenilen, tercih edilen marka demenin yenilikçi ve kaliteli marka anlamına geldiğini söyledi. Altunbaş, "Bunların hepsinin temelini de yaratıcılık oluşturuyor. Yani yenilikçi bir bakış açısı ile insanlığa kolay kabul edebilecekleri sevecekleri kullanmaktan zevk alacakları yarar sağlayacakları yeni ürünler veya fikirler sunmak. Bunun sırrı da hayalperestlikten geçiyor. Eğer 19 yıl önce kurulan bir firma bugün en değerli markalar listesinde birinci sırada ve sadece marka değeri 100 milyar doların üzerinde ise bunun tek bir açıklaması vardır. Hayalperestlik! Biz de ülke olarak hayalciliği desteklemeliyiz" dedi.

MARKA POTANSİYELİMİZİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

"2023'e kadar 10 dünya markası yaratabilecek miyiz" sorusunu da cevaplayan Altunbaş; “Bu hedef bizce uzak değil. Yapılabilir ve Türkiye'nin potansiyeli buna fazlası ile yeter" diye cevapladı. Altunbaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Mesela İlk on sırada Güney Kore'nin çok tanıdığımız ve kullandığımız bir markası, ilk beş yüzde ise onlarca markası var. Yarıştığımız ülkeler bizim ülkemizden çok farklı şartlarda değiller. Onlarında zorlukları var ancak onlar bu işe konsantre olabiliyor ve tüm uluslarını bu konuda motive ediyorlar. Bizimde bu konuların üzerine çok dikkatli çalışmalar yapmamız gerekiyor. Türkiye; turizmde, gıdada, teknolojide ve daha birçok sektörde dünya markası yaratacak güçte ve potansiyele sahip. O yüzden daha çok ve efektif olarak tüm ülke olarak çalışmalıyız.”

 

 

 

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış