Açılışı 15 Temmuz'da yapılacak

Açılışı 15 Temmuz'da yapılacak

İBB Başkanı Kadir Topbaş, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışında inşa edilen “Şehitlik Makamı” ve 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nde incelemelerde bulundu


12 Temmuz 2017 19:24
font boyutu küçülsün büyüsün


Hiç bir milletin yaşamadığı acı günleri yaşadığımızı söyleyen İBB Başkanı Kadir Topbaş,  15 Temmuz Şehitler Abidesinde incelemelerde bulundu. Burada açıklama yapan Topbaş, anıtın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın9 talimatıyla yapıldığını hatırlatarak şöyle dedi: “Hamdolsun milletimizin dirayetiyle, yüreğindeki iman ve vatan, millet, bayrak sevgisi ile iradesine sahip çıkmasıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bunlar bertaraf edildi. Şu anda yargının önünde hesap veriyorlar, yargılanmaktalar. Millet olarak büyük bir kahramanlık destanı daha yazıldı. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa diliyorum. 80 milyon büyük bir güç olduğumuzu, millet olmanın ne olduğunu dünyaya gösterdik.

HER ŞEHİT İÇİN SELVİ AĞACI VE GÜL DİKİLDİ

250 şehidimizin isimlerini barındıran, geleneksel kubbe, kümbet tarzımızı ve Selçuklu tarzını benimseyen, merkezde mukarnaslı bir havuzun bulunduğu güzel bir tasarım yapıldı. Bölgede her şehidimize bir tane olmak üzere 250 tane selvi ağacı ve gül dikildi. Her bir selvinin altında da aydınlatma direklerinde şehidimizin ismi ve künyesi olacak. Cep telefonu ile barkodlar okutulduğu zaman kime ait olduğu ve o şehit hakkındaki bilgileri öğrenme imkanı olacak. Bu makama gelindiği zaman burada bizi meydanlara çağıran o sela sesleri olacak. Şehitlerimizin isimleri kitabe olarak içeride yer alacak. Beşgen bir yıldız şeklinde tasarlandı. Bu beş yıldızın üç köşesinde şehitlerimizin ismi yer alacak”

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış