0.00
0.00
0.00

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

Adını Çağdaş Türk Kadını’nın başarılı temsilcisi Prof. Dr. Türkan Saylan’dan alan kültür merkezi gerçekleştirdiği etkinliklerle kısa sürede 22 bin Maltepeliyi konuk etti


26 Şubat 2010 00:08
font boyutu küçülsün büyüsün


 

 

Maltepe’de yaklaşık 4 ay önce hizmete giren Türkan Saylan Kültür Merkezi kısa sürede ilçede bir çok etkinliğin gerçekleştirildiği yer haline geldi. Açılışına CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, bilim adamları, sanatçılar ve Maltepe  Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’inde katıldığı kültür merkezinde bu süre içerisinde gerçekleştirilen kültürel ve sosyal etkinlikleri 22 bin Maltepeli takip etti.

Maltepe’nin değil İstanbul’un kültür merkezi

Modern mimarisi, tiyatro, konferans ve sergi salonları,etkinlik atölyeleri, misafirhanesi ve otopark düzenlemesi ile Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi (TSKM) sadece Maltepe’nin değil İstanbul’da kültürün merkezine aday haline geldi. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul’da Avrupa’ya açılan en önemli kültür ve sanat merkezi olma hedefi ile yola çıkılan merkezde kısa sürede düzenlenen etkinlikler ve halkın ilgisi bu çitanın daha da yükseltilmesine neden oldu.

Hizmetler daha da genişletilecek

TSKM içerisinde yakında açılması planlanan cafe ve restoranların yanı sıra Maltepe Belediyesi tarafından bir Halk Kütüphanesi’nin de hizmete girmesi ile daha fazla kişi tarafından ziyaret edileceğini belirten yetkililer, faaliyetlerinin kısa sürede çevre ilçeler tarafından da takip edilir haline geldiğini söylediler.

Kültürümüze sahip çıkıyor

TSKM içerisinde birbirinden değişik kurslarda düzenleniyor.  Maltepe Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu tarafından açılan kursa 900 gencin başvurması, bunun yanı sıra kısa süre içerisine Latin dansı, Modern ve Geleneksel dans kursları da başlayacak.

Devlet Tiyatroları TSKM’de

Kültür’ün merekzi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkan Saylan Kültür Merkezi imzaladığı protokol ile Devlet Tiyatroları’nın burada oyun sergilemesini de sağlayacak. Böylece Başta Maltepeliler olmak üzere çevre ilçelerde oturanlara da kültürel anlamda hizmet sunan TSKM  tiyatronun da merkezi  haline gelecek.

Çocuklar unutulmadı

Yarını şekillendirecek bugünün çocuklarını da unutulmadığı TSKM’de  minikleri sanata yönlendirmek için bir çok etkinlik gerçekleştiriliyor. TSKM’de halen oynanan ve her gün ilçede bir ilköğretim okulu öğrencilerinin izlediği Masal Masal adlı çocuk oyunu ile bugüne kadar 2 bin 500 küçük tiyatro ile tanıştı. Hafta sonları da yine çocukların tiyatro izleyebilmesi için ücretsiz oyunlar sergileniyor. Önümüzdeki günlerde 7-15 yaş tiyatro kursları açılarak çocukların ve gençlerin tiyatroya olan ilgisinin artırılması hedefleniyor.

Tamamlandığında parmak ısırtacak

Dördü yer altında 8’i yer üstünde olmak üzere toplam 12 kattan oluşan TSKM’nin tamamı hizmete girdiğinde gerek kapasitesi ve gerek aynı anda 4 bin kişiye hizmet sunabilmesi ile parmak ısırtacak. Kültür Merkezinin tüm birimleri hizmete girdiğinde yapılanma ise şöyle oluşacak: -4 İdari bölüm, -3 spor salonları, -2 Kardelen 2 Tiyatro ve konferans salonu (470 kişilik), -1 Çok amaçlı salon, Giriş: Sergi balo, ve kokteylin yapılabileceği çok amaçlı salon (500 kişilik), Kardelen 1 tiyatro salonu (530 kişilik), Kafeterya,1 İdari bölüm, 2  Çok amaçlı sergi salonu, 3 restoran, 4-5 misafir hane (16 odalı), 6 Başkanlık makamı, 7-8 çok amaçlı salon

 

Sanatsız bir toplum olmaz

Maltepe’de Prof. Dr. Mustafa Zengin’in Belediye Başkanı seçilmesinin ardından Belediye bünyesinde kurulan Senfoni Orkestrası 8 aylık dönem içerisinde verdiği 7 başarılı konserle ilçede büyük bir eksikliği giderdi. Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, sanatın gerekliliğinin ve öneminin içinde bulunduğumuz yüzyılda çok iyi anlaşıldığını, Maltepe Belediyesi olarak bu noktadan hareketle bir çok ilçe belediye arasında atılım yaparak uluslar arası bir senfoni orkestrasını kurmayı başardığını söyledi. Zengin, Maltepeliler tarafından da oldukça beğenilen orkestranın 2010 yılı içerisinde de konserler vermeye devam edeceğini ifade etti.

Bu bizim gurur kaynağımız

 

Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin Maltepe ve Maltepeliler için bir gurur kaynağı olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, açıldığı günden bu güne gerçekleştirilen etkinliklere katılımın bunun göstergesi olduğunu söyledi. Zengin, “Adını Türk Kadının çok başarılı bir temsilcisi olan ve tüm enerjisini kız çocuklarının okuması için harcayan Prof. Dr. Türkan Saylan’dan alan bu kültür merkezi içerisinde sanata yönelen binlerce kardelen yetiştirecek” dedi. Kültür Merkezinin çok amaçlı olarak tasarlandığını bu anlamda kültürel etkinliklerin yanı sıra toplantı, panel ve söyleşilere de ev sahipliği yapacağını ifade eden Zengin, “Ulaşım ve gelenlerin araç parkı konusunda sorun yaşamamaları için yaptırdığımız 450 araçlık otoparkta insanlarımızın bu tür etkinliklere gelirken işkence çekmesinin önüne geçiyor” diye konuştu.

 

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • Mehmet Değirmenci / 19 Ocak 2011 11:09

  Ulaşım

  00:38 için:

  Maltepe Merkez'den Maltepe-Esenkent (Sarı Başlıklı) minibüse binerseniz merkezin önünde inebilirsiniz.

  Maltepe-Gülsuyu(Yeşil Başlıklı) minibüslerine binerseniz Gülsuyu Köprüsü çıkışında inebilirsiniz. Mesafe olarak yaklaşık 100-150 mt yürümüş olursunuz.
 • cansu / 6 Ağustos 2010 22:05

  ulaşım

  ulaşımla ilgili arkadaşlara bilgi vermek isterim.. maltepe-esenkent minibüslerine bindikleri takdirde merkezin önünde inebilirler... minibüs durağı merkezdedir.
 • vatandaş / 8 Mart 2010 00:38

  ulaşım

  Tüm etkinlikleri izlemek istiyoruz Maalesef Maltepe merkezden gitmek mümkün değile 5 e çıkıp çift vasıta veya taksiylemi gideceğiz buna inşallah en kısa zamanda çözüm getirilirMaltepe Ekspres Gazetesi haber grubu kayıtları başladı. Mail adresinizi yazarak hemen üye olabilirsiniz...
E-posta:
dolum türk , kolej
Grubu Ziyaret Et