0.00
0.00
0.00

Gülsuyu, Kentsel Dönüşüme karşı çıkıyor

Gülsuyu, Kentsel Dönüşüme karşı çıkıyor

Mahallelerinin Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilmesine tepki gösteren Gülsuyu halkı evlerini yıktırmamak için mücadele edeceklerini söyledi


16 Ocak 2012 18:50
font boyutu küçülsün büyüsün


Mahalleleri Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilen Gülsuyu halkı oluşturduğu sivil toplum örgütü ile buna karşı çıktı. Bu amaçla çeşitli toplantılar yapan ve son olarak mahallede yürüme eylemi gerçekleştiren Gülsuyu Dayanışma Merkezi adı verilen grup yaptığı basın açıklamasında da 1960’lardan beri mahallede oturduklarını belirttiler. Grup adına yapılan açıklamada “Gülsuyu ve Gülensu mahallesi sakinleri olarak son yıllarda, Kentsel Dönüşüm adı altındaki rantsal planlara karşı artık bıçağın kemiğe dayandığı günler yaşıyoruz. Evlerimiz yıkılacak mı, mahallelerimizden, köklerimizden kopartılacak mıyız korkusuyla yaşamaktan bıktık” denildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı ile İBB Başkanını Van’da yaşanan deprem sonrası Kentsel Dönüşümün önünü açmak için depremi fırsata çevirme peşinde olduğunu öne sürülen açıklamada; “ Bakanlık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Kentsel Dönüşüm ısrarlarını endişeyle izliyoruz.” Denildi ve şöyle devam edildi: Burada hedeflenen İstanbul’u; finans, turizm ve hizmet sektörünün merkezi yapmaya çalışmak; emekçileri kent dışına sürmek; şimdi kentin merkezi haline gelen mahallelerimizi, manzarası, depreme dayanıklı zemini nedeniyle bir avuç müteahhitte peşkeş çekmektir.  Bizler buradan hatırlatıyoruz ; Sulukule’nin, Ayazma’nın, Tarlabaşı’nın, sonra Arızlı’nın, Dikmen Vadisi’nin hesabı sorulmayacak mı sanıyorsunuz. Biz Gülsuyu Gülensu Mahalleleri olarak sadece Kendi mahallelerimizi, kendi evlerimizi değil, Bu kentin bütün değerlerini savunuyoruz. Elbette 3. Köprüye karşı da mücadele edeceğiz, Ormanların katledilmesine, suyun özelleştirilmesine karşı da mücadele edeceğiz. Buradan Ankara’ da Barınma hakkı için mücadele eden Dikmen Vadisi halkı ile dayanışıyoruz. Dikmen Halkının yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Bu yaşam alanlarını mahalle yapabilmek için gecemizi gündüzümüze kattık, çoluk çocuğumuzun ihtiyaçlarını gidermedik, yemedik, içmedik iki göz ev yaptık. Elektriği, suyu hep mücadeleyle edindik. Bu mahalleler bizim mücadelemizle oluştu. Biz bu mahallenin asli unsurlarıyız. Hiçbir koşulda mahallelerimizi terk etmeyeceğiz. Evlerimizi yeşil alan, park alanı yaparak elimizden almaya kalktılar. Bu planı iptal ettirdik. Bu sefer de Başıbüyük mahallesi ile birlikte Gülsuyu ve Gülensu mahallesini “Kentsel Yenileme” içine aldılar. Buna karşı da mücadele ediyoruz, edeceğiz. Bizler imar isterken, tapularımızı isterken Büyükşehir Belediyesi bunu kabul etmiyor, bizleri buralardan sürmeye çalışıyor.

BELEDİYENİN TUTUMU NET OLSUN

Maltepe Belediyesi seçimler öncesinde verdiği vaatleri tutmalı. Yerel Belediyenin Kentsel Dönüşüm politikalarına karşı tutumlarını net bir şekilde bilmek istiyoruz. Daha şeffaf bir belediye yönetimi görmek istiyoruz.   Bizler Gülsuyu-Gülensu mahalleleri olarak 50 yıllık yaşam alanlarımızı bir avuç rant çevresine teslim etmeyeceğimizi, her koşulda mahallelerimizi, evlerimizi savunacağımızı, aynı zamanda  kiracı komşularımızın da haklarının güvence altına alınmasını talep ediyoruz”

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
  • metin can turnalı / 26 Ocak 2012 19:03

    enerji sömürüsü

    DİKKAT,ÖNEMLİ.Kentsel dönüşümün esas amacı;20 25 yıl sonra çok ucuzlayacak güneş enerjisi panellerin ürettiği ellektirik enerjisinden insanlarımızı yoksun bıraktırmaktır.Önümüzdeki yıllarda enerji fiyatlarının artacağını düşünürsek ,yüksek katlı yapılarda ev sahibi olan insanlar,bedeli ne olursa olsun bunu satın alma mecburiyetiyle baş başa bırakılacaklardır.İnsanımızın kendi enerjisini üretme ve satma hakkı dolaylı bir şekilde elinden alınmaktadır.Chevrolet volt'un reklamında gördüğüm ,müstakil tipteki evlere sahip olsak bedava ısınsak,arabamızı bevdavaya şarj etsek olmazmıMaltepe Ekspres Gazetesi haber grubu kayıtları başladı. Mail adresinizi yazarak hemen üye olabilirsiniz...
E-posta:
dolum türk , kolej
Grubu Ziyaret Et