0.00
0.00
0.00

Suçluya insancıl tedbir ‘DENETİMLİ SERBESTLİK’

Suçluya insancıl tedbir ‘DENETİMLİ SERBESTLİK’

İşadamlarını, sivil toplum kuruluşlarını, kurumları ve vatandaşları suçluya karşı insancıl tedbir uygulaması konusunda işbirliğine çağırdı


23 Ekim 2008 12:54
font boyutu küçülsün büyüsün


Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Kartal Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü ile Koruma Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda savcılar; İşadamlarını, sivil toplum kuruluşlarını, kurumları ve vatandaşları  suçluya karşı insancıl tedbir uygulaması konusunda işbirliğine çağırdı

Kartal Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğü ile Koruma Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında Koruma Kurulu Başkanı Kartal Cumhuriyet Başsavcı vekili Durmuş Yargı ve Denetimli Serbestlik sorumlusu Kartal İnfaz Savcısı Fikret Yılmaz, Adalet Bakanlığı’nın ülkemizin içinde bulunduğu Avrupa Birliği üyelik süreci çalışmaları çerçevesinde hayata geçirdiği Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezlerinin vatandaş odaklı işbirliğine katılımın sağlanması  çerçevesinde, kamuoyuna aktarılması noktasında gerçekleştirdikleri çalışmaları açıkladılar.

Toplantıda ‘Suçluluk’ alanında bir sosyal hizmet kurumu olarak çalışmalarına, 3 yıl önce başladıklarını ancak bu çalışmaların duyurulmasında yetersiz kaldıklarını ifade eden Koruma Kurulu Başkanı Kartal Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durmuş Yargı, Koruma Kurulu ve Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezlerinin görevlerini şu şekilde ifade etti “Kanuna göre, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezlerinin görevleri, gerek hapis dışı ceza ve tedbirlere mahkûm edilen kişilere gerekse şartla tahliye edilen ya da cezası tecil edilen kişilere, topluma uyumları için gerekli psiko-sosyal yardımı yapmak, onları toplum içerisinde denetleyerek haklarında hükmedilen ceza veya tedbirin infazını sağlamak, suçluya ve suç mağduruna yardım etmek, suçlular hakkında sosyal araştırma raporları yazarak adlî mercilere vermek ve tahliye sonrasında hükümlülere iş ve çalışma imkanları sağlamak ve kanunla verilen diğer görevleri yapmaktır.”

“Suç işleyenler kaderleriyle baş başa kalmasın”

Sistemin danışma organı olan danışma kurulunun görevi, denetimli serbestlik, yardım ve koruma hizmetlerinin etkin, verimli ve ilgili tüm sektörler arasında iyi bir eşgüdüm içerisinde yürütülmesini sağlamaktır.Ancak 2005 yılında faaliyet başlayan bu çok yeni projenin kamuoyuna ulaşması safhasında topluma ulaşmada çeşitli sıkıntılar yaşıyoruz diyen baş savcı vekili Yargı, “Toplum destekli bir düzenleme olmasına ve 3 yıllık bir süre geçmesine rağmen toplumdan gerekli desteği göremedik. Toplumda suç işleyenler kaderleriyle baş başa kalmamaları için muhtarlarımız ve medya kanalıyla toplumdan iş adamlarımız, kişi, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerimizden destek bekliyoruz.. Çünkü bu çalışmalar için herhangi bir fonumuz bulunmuyor. Bu doğrultuda iş adamlarımızdan Hanifi Mutlu’nun çalışmalarımıza büyük desteği bulunuyor. Onun bu çalışmasının örnek teşkil edeceğini düşünerek, diğer iş adamlarımızda konudan haberdar oldukları zaman onlarında duyarlı davranarak projeye destek vereceğine inanıyorum” dedi.

İnfaz anlayışına daha insancıl bir bakış

Maltepe, Kartal, Adalar, Pendik ve Tuzla’yı kapsayan Denetimli Serbestlikten sorumlu Kartal İnfaz Savcısı Fikret Yılmaz çoğunlukla mahkemenin suçlu hakkında hapis dışı bir  “tedbire” hükmetmesiyle birlikte devreye girmekte olduğunu belirterek, “İşlendiği iddia edilen bir suç nedeniyle önceden hükmedilen ya da bir ceza mahkumiyetinin yerine verilerek özgürlükten yoksun bırakma cezasının cezaevi dışında çektirilmesi yollarına ilişkin olarak verilen karar biçimlerinin uygulandığını” söyledi.

Savcı Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ceza infaz yasamızda 5275 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Cezaları ertelenen, salınan, hapis cezasından başka haklarında denetimli serbestlik, hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, korunması, suçtan zarar görenlerin korunması için denetimli serbestlik ve şube müdürlüğü kurulmasına karar verildi. Koruma kurullarının görevi, suçlunun rehabilitasyonuna, bir iş sahibi olmasına, toplumla tekrar bütünleşmesine ve suçtan zarar gören kişilere suç nedeniyle uğradıkları sosyal ve ekonomik sorunların çözümüne yardım sağlamak, çocuk ve genç hükümlülerin öğrenimlerine devam etmelerini sağlamaktır.

 20.07.2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu ‘infaz’ anlayışına daha insancıl bir bakış açısı getirmiş ve çocuk, genç ve yetişkin suçluların cezalarını toplum içerisinde, topluma faydalı hizmetlerde bulunarak çekmelerine yardımcı olmaya başlamıştır.

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezlerinin bünyesinde, hakkında Denetim Tedbiri olan kişilerle birebir ilişki içerisinde olan, kişinin psikososyal ve ekonomik yapısına uygun şekilde bir Denetim Planı hazırlayan (yani çeşitli sosyal sorumluluklar yükleyen, eğitimine devam etmesini sağlayan, bir meslek edinmesini sağlamak için çeşitli kurumlarla iş birliği yapan ya da tedavi olmasına yardımcı olan) bir uzman personel kadrosu bulunmaktadır. Bu kadro; Sosyal Çalışmacı, Psikolog, Sosyolog ve Öğretmen olarak Adalet Bakanlığı tarafından istihdam edilmiş meslek elemanlarıdır. Ayrı meslek elemanları olmalarına rağmen merkezlerde aynı görevi yapan bu kadro, kişi hakkında verilen denetim tedbiri süresinin sonuna kadar periyodik olarak kişi ile görüşmeler yapar ve kişinin yaş grubuna uygun olarak belli süreler içerisinde mahkemesine ‘Denetim Raporu’ aracılığıyla bilgi verir.”

Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde şimdiye kadar verilen hizmetler:

675 tedavi, 330 Rehberlik. 108 Adli kontrol, 15 Kamu yararına çalışma.

2008 yılında: Yetişkinler ile ilgili 759, çocuklar ile ilgili 79. Kamu yararına çalışma cezası 4106, infaz edilecek saat 5200. Koruma kurullarına yapılan 75 başvuru işe yerleştirme şeklinde bunun  yanı sıra eğitim yardımı da gerçekleştiriliyor.

Konuyla ilgili savcılar  Durmuş Yargı ve Fikret Yılmaz, gönüllülük yapmak isteyenleri de bu projeye destek olmaya çağırdılar.

Başvurular için

Adres: Orhantepe Mahallesi Bağdat Caddesi No.230 A-4 Blok Cevizli-Kartal

Tel: 0216 457 48 77/ Kalem:1239 Uzman: 1287

0216 457 48 78

Faks: 0216 457 64 46        e-mail: dsm.adalet@adalet.gov.tr

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış
Maltepe Ekspres Gazetesi haber grubu kayıtları başladı. Mail adresinizi yazarak hemen üye olabilirsiniz...
E-posta:
dolum türk , kolej
Grubu Ziyaret Et